Autor Subiect: Despre Sfanta Traditie  (Citit de 37122 ori)

Offline Constantin_ox

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 21
  • Religie: Ortodox
Re: Despre Sfanta Traditie
« Raspuns #105 : Ianuarie 28, 2013, 10:33:31 p.m. »
In conditiile astea, singurul lucru pe care il voi face va fi sa ii urmez indemnul de a deschide un topic legat de Sfintele Moaste.
Va astept pe topic!

Frate, te rog eu, nu mai deschide topice pentru acest eretic. Ne împrăștiem prea mult, ori tipul vine, aruncă mizerii și apoi invită la alte și alte și alte discuții, interminabile. Nu mai urma îndemnurile defăimătorilor, că scopul lor nu este de a se dumiri, ci de a ameți de cap și pe alții, precum amețiți sunt ei înșiși. Asta e starea lor, ce să-i faci, nu-i poți cânta în strună, nu?...

Doamne ajută!

Offline LgMihail

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 49
« Raspuns #106 : Ianuarie 29, 2013, 02:27:30 p.m. »
Frate, te rog eu, nu mai deschide topice pentru acest eretic...

Voi lua act de dorinta fratiei voastre. Chiar incercand sa deschid aseara topicul, dupa ce am insirat materialul adunat, nu stiu cum s-a intamplat (sincer nu-mi amintesc sa fi apasat) am gasit pagina inchisa si - cu cat o cautam mai mult cu atat imi dadeam seama ca am inchis-o, desi nu stiu cum si cand. Asa ca am renuntat si, vazand mesajul domniei voastre aici, o sa aman topciul respectiv. Altminteri, pentru un ortodox lucrurile sunt clare... Nu-i vad in sine rostul.

Offline Dori

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 24
  • Religie: Ortodoxă
« Raspuns #107 : Ianuarie 31, 2013, 04:16:05 p.m. »
Adventiștii (și alții ca ei) doresc doar argumente biblice, dar uită că în afara Sfintei Scripturi există tot felul de lucruri sfinte demne de iubit , respectat și predat mai departe. Nu litera, ci duhul este acela care dă valoare unui lucru, unui fapt, unei ființe.

Acești creștini protestanți se lipsesc de multe valori și frumuseți de frică să nu greșească - ca și cum nu ar fi în stare să discearnă între fapta bună, valoroasă, și păcat. Îndreptarul lor este doar Scriptura pentru a avea un temei sigur. Toate celelalte pentru ei nu sunt sigure. E adevărat, și noi avem un îndreptar ortodox care este de fapt Tradiția și Părinții (pe lângă Scripturi).

Protestanții, nefiind dispuși să accepte toată istoria creștinătății de dinainte de apariția propriului lor "protestatar" care le-a înființat "secta", găsesc tot felul de greșeli sau ispite -în trecutul creștinătății sau în prezent- în care să se poticnească fără de litera Scripturii.
De aceea s-au numit "sectanți", pentru că viețuiesc într-un sector al creștinătății, nu au deplinătatea trăirii. Au un minimum suficient și necesar. Dumnezeu să-i lumineze!

În schimb, cei ce renunță la credința ortodoxă se numesc altfel, din păcate...

Offline marian

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 29
« Raspuns #108 : Ianuarie 31, 2013, 04:29:01 p.m. »
Citat
Adventiștii (și alții ca ei) doresc doar argumente biblice, dar uită că în afara Sfintei Scripturi există tot felul de lucruri sfinte demne de iubit , respectat și predat mai departe. Nu litera, ci duhul este acela care dă valoare unui lucru, unui fapt, unei ființe.

Acești creștini protestanți se lipsesc de multe valori și frumuseți de frică să nu greșească - ca și cum nu ar fi în stare să discearnă între fapta bună, valoroasă, și păcat. Îndreptarul lor este doar Scriptura pentru a avea un temei sigur. Toate celelalte pentru ei nu sunt sigure. E adevărat, și noi avem un îndreptar ortodox care este de fapt Tradiția și Părinții (pe lângă Scripturi).

Aici este chestiunea cu limbajul. Din toleranta i-am numit pe rand eretici/sectari/crestini protestanti/crestini neoprotestanti, astfel, validand terminologic erezia lor. Tocmai ca-i iubim pe acesti oameni trebuie sa le spunem adevarul - altfel nu vor avea sansa revenirii la dreapta credinta.

Citat
Protestanții, nefiind dispuși să accepte toată istoria creștinătății de dinainte de apariția propriului lor "protestatar" care le-a înființat "secta", găsesc tot felul de greșeli sau ispite -în trecutul creștinătății sau în prezent- în care să se poticnească fără de litera Scripturii. De aceea s-au numit "sectanți", pentru că viețuiesc într-un sector al creștinătății, nu au deplinătatea trăirii. Au un minimum suficient și necesar. Dumnezeu să-i lumineze!

Tot din acelasi duh al tolerantei le-am acordat ''nedeplinatatea trairii''. Considerand asa nu pare mare eroare de a imbratisa o credinta sau alta - pentru ca doar sunt unele mai depline si altele mai nedepline. Nici propovaduirea nu-si mai are rostul pentru ca, nu-I asa, orice credinta se ia in considerare este bine. Sigur ca am exagerat putin dar in esenta asa stau lucrurile.
Daca-i iubim pe acesti oameni trebuie sa le spunem raspicat ca au o rea-credinta (kakodoxa)!

Citat
În schimb, cei ce renunță la credința ortodoxă se numesc altfel, din păcate...

Chiar si pentru apostati exista nadejde de mantuire prin revenire la matca. Recomand din inima o carte exceptionala in acest sens - <<Zeul tolerantei si descrestinarea crestinismului>> aparauta la Editura Christiana.

Offline secundus

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 44
  • Religie: creștin (adventist de ziua a șaptea)
« Raspuns #109 : Ianuarie 31, 2013, 08:27:47 p.m. »
Adventiștii (și alții ca ei) doresc doar argumente biblice
Același mesaj l-ai postat și pe topicul despre moaște. Eu n-am să repet răspunsul, vreau doar să te corectez. Adventiștii acceptă și alte argumente (istorice, filologice, patristice, etc.) cu condiția ca acestea să nu se constituie singure în norme de doctrină.

Offline PlatonP

• Full Member
  • Mesaje postate: 73
« Raspuns #110 : Ianuarie 31, 2013, 09:40:23 p.m. »
Aici este chestiunea cu limbajul. Din toleranta i-am numit pe rand eretici/sectari/crestini protestanti/crestini neoprotestanti, astfel, validand terminologic erezia lor. Tocmai ca-i iubim pe acesti oameni trebuie sa le spunem adevarul - altfel nu vor avea sansa revenirii la dreapta credinta.

Daca-i iubim pe acesti oameni trebuie sa le spunem raspicat ca au o rea-credinta (kakodoxa)!

Chiar si pentru apostati exista nadejde de mantuire prin revenire la matca.

Măcar ceva bun tot a ieșit, dacă tot a îngăduit Dumnezeu să purtăm aceste dialoguri/polemici: ambele tabere au o atitudine sinceră, fără echivoc, și ne-ecumenistă. Acum ne dăm poate mai bine seama cum ar fi arătat aceste dialoguri interconfesionale la un palier oficial ecumenist. Despre ce oare am putea discuta - desigur teologic vorbind? Ce avem noi oare în comun?

- Credem în Dumnezeu Sf. Treime Tatăl, Fiul și Sf. Duh;

- Credem că Iisus (Isus...) Hristos (Cristos...) este Fiul lui Dumnezeu și Mântuitorul;

- Credm că Sf. Scriptură (Biblia...) este insuflată de Dumnezeu, noi o numim chiar "dumnezeiasca Scriptură"...

....               și?
....               mai e ceva comun?

De aici încolo încep N deosebiri ireconciliabile, contrare, unde nu se poate atinge nici o fărâmă de acord. Intrăm în "dialogul surdului cu mutul pe întuneric", lumi (universuri) paralele, vorba aia...

Și cum rămâne cu Scriptura care ne spune că de "omul eretic după întâia și a doua mustrare depărtează-te?"

Nici măcar nu ne putem ruga pentru acesta, cum să zicem - în rugăciunile particulare desigur, nu se poate la pomelnicul liturgic! - "Luminează-l Doamne pe robul Tău Primus/Secundus"? Sau poate, mare mila Domnului, căci El îl știe pe fratele, și cine e, și ce vrea...

Știu că Domnul a zis ca "toți să fie una", și că noi ne rugăm "pentru unirea credinței... ca toți într-un gând să mărturisim..." ș.c.l., dar în cazul de față lucrurile s-au clarificat lămuritor cel puțin de o săptămână.

Una ecologică: Haideți să nu batem câmpii și nici apa în piuă, că le doare, și nu ne-au greșit cu nimic!

În schimb vă propun, în tema topicului - una evident serioasă și importantă! - să vizionați această emisiune cu adevărat ziditoare, nu o pierdere de vreme și energie: Biblia în istorie (27 ianuarie 2013) Înțelegerea duhovnicească a Sfintei Scripturi

Offline neica_nimeni

• Senior Member
  • Mesaje postate: 118
« Raspuns #111 : Martie 04, 2013, 04:08:47 a.m. »
În ziua de 28 februarie 2013, la Reședința Patriarhală, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române

Dintre hotărârile luate menționăm:

- Oficierea Tainei Botezului și a Tainei Cununiei numai în bisericile parohiale cu respectarea rânduielilor liturgice pentru păstrarea sacralității și solemnității acestor Sfinte Taine

- Sprijinirea de către parohii a familiilor defavorizate, cu venituri reduse, cu mulți copii, cu persoane bolnave sau a vârstnicilor cu venituri mici prin a nu le solicita acestora contribuții bănești pentru slujbele de înmormântare

Preluare din Basilica

Offline Stelian

• Newcomer
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Religie: Baptist
« Raspuns #112 : Martie 17, 2013, 09:24:02 p.m. »
Pace frati crestini !
Interesanta discutia dumneavoastra, cu toate ca primus e cam singurel in discutia aceasta. Foarte interesanta. Nu vreau sa contrazic pe nimeni cu nimic si intrebarile mele daca voi avea vor fi puse doar din dorinta de a cunoaste cat mai mult si mai bine calea de urmat. Nu cunosc decat ce este scris in Biblie. Si nu la modul de a cita din memorie vre-un verset. Nu stiam pana acum existenta Sfintei Traditii. Credeam ca biserica se refera la traditia poporului roman. Logic are sens tot ce spuneti aici cu toate ca pentru mine interventia omului in modificarea legii lui Dumnezeu nu mi se pare acceptabila, deoarece eu cred ca omul oricat de bine intentionat ar fi, poate gresi. Nu voi incerca totusi sa imi lamuresc ceea ce nu stiu aici pe forum pentru ca nu am vazut la dumneavoastra decat in mica masura rabdarea de care ar fi nevoie pentru a ma face sa pricep unele taine sa zicem.

Offline neica_nimeni

• Senior Member
« Raspuns #113 : Martie 18, 2013, 11:36:41 a.m. »
Stelian,

este cunoscuta viziunea reductionista referitoare la "Scriptura" a tuturor confesiunilor diferite de religia ortodoxa. Subiectul a fost deja discutat, concluziile au fost trase, fiecare ramane pe drumul lui ... si respecta doar ce crede de cuviinta. Din fericire, suntem cu totii diferiti.

Offline Stelian

• Newcomer
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Religie: Baptist
« Raspuns #114 : Martie 18, 2013, 12:09:15 p.m. »
Va multumesc pentru cuvintele frumoase. Doar ca vorbiti in termeni pe care ca om simplu nu-i inteleg. Vreau numai sa ma asigur ca am inteles corect ceea ce sustineti despre Traditie. Inteleg ca "sola scriptura" e o gandire gresita pentru ca o perioada la inceputurile bisericii nu am avut Cuvantul scris. Cuvantul scris a aparut in forma actuala datorita lucrarii Duhului Sfant prin Sfintii Parinti. De aici nu mai vad asa de clar caci nu inteleg de ce nu ne-a fost lasata o carte completa care sa contina si Traditia evitand in acest fel toate aceste scindari in aceste denominatiuni actuale. Si toate aceste modalitati diferite de inchinare. Daca este un singur Mijlocitor intre Dumnezeu si oameni nu ar fi trebuit sa aflu de la El tot ceea ce ar trebui sa stiu? Iar daca Traditia nu contrazice cu nimic Scriptura ci o completeaza atunci pot fi mantuit numai prin ascultarea de Domnul Isus prin tot ce a spus in Evanghelie? Va multumesc frumos daca imi raspundeti la nivelul meu de pricepere.

Offline neica_nimeni

• Senior Member
« Raspuns #115 : Martie 18, 2013, 12:21:35 p.m. »
Stelian, nu faci decat sa repeti argumentatia lui primus/secundus ... Daca vei citi cu atentie si de la inceput acest topic, este foarte probabil ca intrebarile tale sa-si gaseasca raspunsul potrivit. Esti liber sa respecti macar "Scriptura", daca cu traditia nu prea te impaci ... este posibil ca peste 1000-2000 de ani de Baptism, sa va referiti si voi la respectarea traditiei "baptiste".