Autor Subiect: Care versiune ortodoxă a Bibliei e cea corectă?  (Citit de 28508 ori)

Offline marin

• Newcomer
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Religie: ortodox stil vechi
Re: Care versiune ortodoxă a Bibliei e cea corectă?
« Raspuns #30 : Iunie 21, 2014, 10:46:14 a.m. »
De unde ai dedus ca este o eroare ?
Biblia 1688
Galateni 4,10
Paziti zilele si lunile si vremile si anii .

Biblia 1914
Galateni 4,10
Zilele paziti si lunile si vremile si anii.

Chiar si in versiunea Anania versetul este :
Tineți zile și luni și anotimpuri și ani!...

Numai in sinodala 1988 apare versetul cu semnul intrebarii .

Se poate trage o singura concluzie , ca este o eroare in versinunea sinodala a Bibliei din 1988 . Ar ramane o singura intrebare care ar necesita raspuns , eroarea a fost facuta cu sau fara intentie ?

Offline neica_nimeni

• Senior Member
  • Mesaje postate: 118
  • Religie: Ortodox
« Raspuns #31 : Iunie 22, 2014, 02:27:27 p.m. »
Numai in sinodala 1988 apare versetul cu semnul intrebarii.
Se poate trage o singura concluzie , ca este o eroare in versinunea sinodala a Bibliei din 1988 . Ar ramane o singura intrebare care ar necesita raspuns , eroarea a fost facuta cu sau fara intentie ?

Nu se poate trage si concluzia ca la versiunile anterioare lipsea semnul intrebarii si ca aceasta eroare a fost indreptata ?

Sf. Ap. Pavel, în Epistola către Galateni (4, 9-10), ne încredințează că rânduielile din perioada Vechiului Testament privind curățirea s-au desființat. Mai mult, același apostol ne învață că „toate sunt curate pentru cei curați; iar pentru cei întinați și necredincioși nimic nu este curat“

Daca vei numara si virgulele, sigur o sa gasesti si mai multe diferente ... dar la ce te ajuta ?

Offline marin

• Newcomer
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Religie: ortodox stil vechi
« Raspuns #32 : Iulie 03, 2014, 11:24:40 a.m. »
Nu se poate trage si concluzia ca la versiunile anterioare lipsea semnul intrebarii si ca aceasta eroare a fost indreptata ?
Interpretarea pe care o propui iti convine fara dar si poate dar nu cred ca 2000 de ani am fost in eroare pana in vremurile de acum cand o editie vine si ne pune pe tava adevarul .

Offline Tudor Popescu

• Newcomer
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Religie: Ortodox
« Raspuns #33 : Iulie 02, 2016, 12:20:20 p.m. »
As dori sa fac o remarca in legatura cu felul in care au raspuns domnii eruditi ortodocsi. Incontestabil, printre bilele defensive si ofensive sunt informatii valoroase, ceea ce si cautam insa am remarcat un lucru care ma deranjeaza la multi dintre semenii mei cand merg la biserica sau intr-o actiune caritabila, sunt unii ortodocsi care se simt indreptatiti sa ridice degetul aratator si sa vorbeasca arogant "prostilor" si "ereticilor" din jurul lor. Ce imagine hilara, total diferita de imaginea lui Isus. Asta am observat si la modul in care au raspuns semenii ortodocsi aici. Faptul ca cineva s-a indepartat de Scriptura nu da dreptul nici unui ortodox sa judece si sa mai si vorbeasca arogant pe deasupra. Ca domnul care a intrebat este in erezie, sau ca a avut intentii ascunse, asta doar Dumnezeu judeca. Am vazut aici, in dialog, multa eruditie, determinare insa... nu am vazut iubire. Asta daca vrei sa simti.