Autor Subiect: Despre Sfanta Traditie  (Citit de 40053 ori)

Offline primus

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 35
  • Religie: creștin (adventist de ziua a șaptea)
Re: Despre Sfanta Traditie
« Raspuns #15 : Ianuarie 22, 2013, 11:47:45 p.m. »
Nu știu cât de interesant devine
Ai dreptate, serialul începe să devină plictisitor... Este?

un răspuns pertinent ai putea să-mi dai?
Da.

Offline marian

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 29
  • Religie: Ortodox
« Raspuns #16 : Ianuarie 23, 2013, 07:21:08 a.m. »
Primus,

Daca toti ereticii au ''lecturat'' gresit Sfanta Scriptura. Asa este, sunt de acord cu tine.
De aici nevoia Sfintei Traditii care sa ne spuna modul corect de citire a Sfintei Scripturi.
De aceea Ortodoxia a ramas identica cu ea insasi de 2000 de ani - si vei constata ca toti ortodocsii citesc Sfanta Scriptura in acelasi mod - si inteleg identic fie ca sunt din Romania, Statele Unite, Rusia, etc.

Offline primus

• Junior Member
  • **
« Raspuns #17 : Ianuarie 23, 2013, 09:04:18 a.m. »
Primus,

Deco toti ereticii au ''lecturat'' gresit Sfanta Scriptura. Asa este, sunt de acord cu tine.
De aici nevoia Sfintei Traditii care sa ne spuna modul corect de citire a Sfintei Scripturi.
Bun. Dacă lecturarea greșită a Cuvântului scris al lui Dumnezeu duce la rătăcire, urmarea unei învățături orale, nescrise și [ca să-l citez pe dl. Platon] dinamice, neîncheiate, ce poate suferi modificări și adăugiri, cu atât mai mult! Însuși Hristos spune că necunoașterea Scripturii duce la rătăcire:

"... Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Mat.22,29)

"... Oare nu pentru aceasta rătăciți, neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu? " (Marc.12,24)

De aceea Ortodoxia a ramas identica cu ea insasi de 2000 de ani
Nu vreau să comentez afirmația ta că ne depărtăm de firul topicului, vreau doar să te gândești că acum 2.000 de ani singura ortodoxie era cea iudaică; iar aceasta era în mare suferință tocmai datorită tradiției nescripturistice. O zice tot Hristos, nu eu:

"... ați desființat cuvântul lui Dumnezeu pentru datina voastră."(Mat.15,6)

Offline marian

• Junior Member
  • **
« Raspuns #18 : Ianuarie 23, 2013, 11:26:57 a.m. »
Draga Primus,

Discutand acum cativa ani cu un pastor baptist, care argumenta in genul tau, l-am intrebat daca invata la scoala (facultatea) lor ceva despre doctrina crestina (teologie sistematica, ca dogmatica stiam ca nu au)?
Mi-a raspuns ca nu au nici un curs despre <<doctrina>>, practic inima oricarei credinte, pentru ca la facultatea lor vin baptisti de multe feluri/soiuri, care cred diferit (desi invoca toti Scripturile) si ca sa nu se supere nimeni...
Politically correct...
I-am spus ca noi avem toti aceeasi doctrina, indifferent de facultatea de teologie si tara unde ne aflam.
L-am intrebat daca nu I se pare absurd ca fiecare sa inteleaga atat de diferit Scripturile? Mi-a raspuns ca nu si-a pus problema asta. L-am lasat in pace, ca sa nu-I stric viata si profesia...
Dumnezeu sa-l lumineze si pe el si pe noi.

Cu prietenie,
Poate te-am lamurit. 

Offline primus

• Junior Member
  • **
« Raspuns #19 : Ianuarie 23, 2013, 11:48:59 a.m. »
Poate te-am lamurit.
Deloc! Cel puțin atâta vreme cât discutăm despre teologia baptistă ori ortodoxă... Când ne punem de acord că singurul reper solid este Sfânta Scriptură, abia atunci începem să ne dezmeticim, până atunci orbecăim în întuneric...

Offline marian

• Junior Member
  • **
« Raspuns #20 : Ianuarie 23, 2013, 12:22:31 p.m. »
Primus,

Iti recomand cu caldura exceptioanal lucrare de istorie a doctrinelor crestine de la inceputuri pana astazi, scrisa de reputatul profesor de teologie - Jaroslav Pelikan. Protestant si neo-protestant din familie, a lucrat 20 ani la cele 5 volume.

http://www.bookiseala.ro/jaroslav-pelikan-pachet-traditia-crestina-5-volume/61469.html

Si inca ceva foarte important - la finalizarea monumentalei lucrari s-a botezat ortodox impreuna cu sotia dansului.

Offline Dori

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 24
  • Religie: Ortodoxă
« Raspuns #21 : Ianuarie 23, 2013, 12:23:53 p.m. »
Primus, vrei să desființezi Tradiția?

Offline primus

• Junior Member
  • **
« Raspuns #22 : Ianuarie 23, 2013, 12:30:05 p.m. »
Primus,

Iti recomand cu caldura exceptioanal lucrare de istorie a doctrinelor crestine de la inceputuri pana astazi, scrisa de reputatul profesor de teologie - Jaroslav Pelikan.
Mulțumesc pentru link, aveam deja cartea. Dar nu despre asta era vorba, credeam că în postarea mea anterioară am fost suficient de clar.

Offline primus

• Junior Member
  • **
« Raspuns #23 : Ianuarie 23, 2013, 12:31:05 p.m. »
Primus, vrei să desființezi Tradiția?
Nicidecum! Nu am asemenea intenții și chiar dacă mi-ar veni o asemenea idee trăznită nu aș putea-o duce la îndeplinire...
Cred că nu reușesc să fiu suficient de explicit în postările mele, nu știu cum ar trebui să procedez... Poate mă ajutați voi...

Offline Dori

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 24
  • Religie: Ortodoxă
« Raspuns #24 : Ianuarie 23, 2013, 12:35:30 p.m. »
eu sunt o singură persoană, dacă vorbești cu Dori! care voi?

Offline primus

• Junior Member
  • **
« Raspuns #25 : Ianuarie 23, 2013, 12:45:57 p.m. »
care voi?
Ultimii doi useri care mi-ați înțeles greșit intențiile.

Offline PlatonP

• Full Member
  • Mesaje postate: 73
« Raspuns #26 : Ianuarie 23, 2013, 12:50:51 p.m. »
"Cred că nu reușesc să fiu suficient de explicit în postările mele, nu știu cum ar trebui să procedez... Poate mă ajutați voi..."

Primus!

Ca să fii ajutat trebuie să și dorești sincer acest lucru. Ori, acum, bărbătește, cu mâna pe inimă: care sunt de fapt intențiile tale în legătură cu acest forum? Noi, membrii ortodocși, ne mărturisim explicit sau implicit, adeziunea fermă la Biserica Ortodoxă și la învățăturile ei de credință. Pe acestea nu le negociem și schimbăm, dinamismul viu constă în adâncirea lor și luminarea eventuală a unor aspecte mai puțin lămurite.

Nu te forțează nimeni să devii ortodox, ci doar, în condițiile în care ți-e drag de noi și de forum, să îți clarifici (ție) datele lui și nouă intențiile pe care le ai în continuarea participării, ai avut până acum un ritm susținut de postări (deja junior member!)...

Offline marian

• Junior Member
  • **
« Raspuns #27 : Ianuarie 23, 2013, 01:10:18 p.m. »
Sustin pozitia fratelui Platon.
Adaug un scurt fragment din Sfantul Maxim Marturisitorul, pe care l-am praznuit alaltaieri.

Sfantul Maxim Marturisitorul (epistola 12: PG91, 465C):

Eu nu doresc ca ereticii sã patimeascã, nici nu mã bucur de rãul lor - fereascã Dumnezeu! – ci mai degrabã mã bucur si împreunã mã veselesc de întoarcerea lor; cãci ce e mai plãcut celor credinciosi, decât sã vadã adunati împreunã pe copiii cei risipiti ai lui Dumnezeu? Nu scriu nici îndemnându-vã sã puneti asprimea înaintea iubirii de oameni – nu as putea sã fiu atât de sãlbatic – ci rugându-vã sã faceti si sã lucrati cele bune pentru toti oamenii cu luare aminte si cu cercare multã si fãcându-vã tuturor toate, dupã cum are nevoie fiecare din voi. Numai un lucru îl voiesc de la voi: vã rog sã fiti aspri si neîndurati fatã de orice ar putea sã ajute la dãinuirea credintei lor nebunesti, cãci socotesc urã fatã de oameni si despãrtire de Dumnezeiasca dragoste ajutorul dat rãtãcirii eretice spre mai mare pierzanie a celor ce se tin de aceastã rãtãcire.

Offline primus

• Junior Member
  • **
« Raspuns #28 : Ianuarie 23, 2013, 01:29:29 p.m. »
Ca să fii ajutat trebuie să și dorești sincer acest lucru.
E pentru a doua oară (și jumătate :) ) că sunt interpretat greșit. Chiar sincer îmi doresc să mă fac înțeles și fac eforturi să fiu cât mai explicit, dar se vede că nu e suficient. Îmi pare rău...

Ori, acum, bărbătește, cu mâna pe inimă: care sunt de fapt intențiile tale în legătură cu acest forum?
Aceleași pe care le are orice user: schimbul de opinii. Ar putea fi altceva?

ai avut până acum un ritm susținut de postări (deja junior member!)...
Au fost de fapt doar două, restul au fost răspunsuri la întrebări și clarificări ale postărilor inițiale. Acum putem reveni la topicul de bază?

Offline neica_nimeni

• Senior Member
  • Mesaje postate: 118
« Raspuns #29 : Ianuarie 23, 2013, 02:40:48 p.m. »
Citat
Aceleași pe care le are orice user: schimbul de opinii. Ar putea fi altceva?

In mare, se poate intelege ca dupa parerea ta, Dl Primus, Sfanta Traditie nu este un reper la care ar trebui sa se raporteze un "crestin", decat atunci cand el este crestin ortodox. Probabil ca si la Sfintii Parinti te vei raporta in acelasi fel, stimate primus.

Schimbul de opinii este binevenit, mai ales pe un forum ortodox, speram ca fiecare sa aiba cate ceva de invatat de la celalalt.

Dl Primus, poti sa spui carei credinte crestine apartii sau este un lucru cu care nu prea te mandresti ?