Autor Subiect: Despre Sfanta Traditie  (Citit de 40054 ori)

Offline primus

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 35
  • Religie: creștin (adventist de ziua a șaptea)
Re: Despre Sfanta Traditie
« Raspuns #30 : Ianuarie 23, 2013, 02:53:19 p.m. »
In mare, se poate intelege ca dupa parerea ta, Dl Primus, Sfanta Traditie nu este un reper la care ar trebui sa se raporteze un "crestin", decat atunci cand el este crestin ortodox.
E și normal să fie așa, fiecare confesiune are propriile norme și propriile repere. Ecumenismul încearcă să șteargă acestă identitate confesională și nu cred că e bine așa.

Probabil ca si la Sfintii Parinti te vei raporta in acelasi fel, stimate primus.
Față de Părinți am aceeași atitudine cu cea a credincioșilor bereeni (Fapte 17,11). Dacă însuși sf. ap. Pavel și-a lăsat verificată învățătura cu etalonul Scripturii, nu văd de n-ar face la fel Sfinții Părinți. Ar avea motive de temere?

Schimbul de opinii este binevenit, mai ales pe un forum ortodox, speram ca fiecare sa aiba cate ceva de invatat de la celalalt.
Doamne ajută!

Dl Primus, poti sa spui carei credinte crestine apartii sau este un lucru cu care nu prea te mandresti ?
Pot bineînțeles. Aș fi făcut-o de la început dacă setările profilului cereau confesiunea și nu religia. Sunt adventist de ziua a șaptea și nu am niciun motiv să ascund acest lucru.

Offline Dori

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 24
  • Religie: Ortodoxă
« Raspuns #31 : Ianuarie 23, 2013, 03:23:18 p.m. »
@ Primus
poate mă ajuți tu să văd ce nu-ți convine în ce a spus Cleopa (citat la inceput) că am desfăcut firul în 14. Dacă totuși insiști în a fi rebel față de establishment, măcar zi care e folosul de aici că îl voi cumpăra!

Offline primus

• Junior Member
  • **
« Raspuns #32 : Ianuarie 23, 2013, 03:46:58 p.m. »
poate mă ajuți tu să văd ce nu-ți convine în ce a spus Cleopa (citat la inceput) că am desfăcut firul în 14.
Cu Cleopa n-am nimic de împărțit, el cu mine nici atâta, nu știu de ce am avea de despicat firul în 14 legat de persoana dumnealui. Eu am avut o opinie relativă la suficiența Scripturilor în desăvârșirea respectiv mântuirea omului, opinie care se întâmplă să fie identică cu a Scripturii însăși. Dacă doriți putem discuta aspectul acesta în raport cu Tradiția, dacă nu, nu.

Dacă totuși insiști în a fi rebel față de establishment, măcar zi care e folosul de aici că îl voi cumpăra!
Încă o dată: Cu părintele Cleopa n-am nimic, unde mai pui că (din puținele mele cunoștințe) nici nu face parte din establishment. N-a fost nici sfânt părinte, nu e nici canonizat, nici măcar n-a făcut parte din înalții ierarhi ai BOR.

Offline neica_nimeni

• Senior Member
  • Mesaje postate: 118
  • Religie: Ortodox
« Raspuns #33 : Ianuarie 23, 2013, 04:26:21 p.m. »
Citat
Încă o dată: Cu părintele Cleopa n-am nimic, unde mai pui că (din puținele mele cunoștințe) nici nu face parte din establishment. N-a fost nici sfânt părinte, nu e nici canonizat, nici măcar n-a făcut parte din înalții ierarhi ai BOR.

Dl Primus, cred ca greseti, este normal sa nu stii prea multe despre Parintele Cleopa, dar ar trebuie sa stii ca i-a fost propus sa fie Patriarh al Bisericii Ortotoxe Romane dupa moartea IPS Iustinian, insa acesta a refuzat deoarece avea 82 ani si se socotea ca este prea in varsta pentru a mai conduce B.O.

Insa, Parintele Cleopa este considerat de IPS Daniel Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române ca fiind "Călăuză luminoasă spre Rai", redau mai jos un pasaj extras de pe saitul patriarhia.ro

"Toată lucrarea sa duhovnicească era însă întemeiată pe Sfânta Scriptură și pe Sfânta Tradiție a Bisericii, încât pentru toate învățăturile și îndemnurile sale folosea citate și exemple din scrierile și viețile sfinților, evitând pe cât putea să exprime vreo opinie strict personală, individualistă, născută din izolare sau orgoliu. Gândea și trăia cu adevărat bisericește, era un învățător talentat și senin, bogat sufletește și popular, care se ruga mult și citea mult, pentru a se menține în comuniune de gândire și simțire cu Sfinții Bisericii.

Aceasta m-a fascinat ca teolog și m-a făcut să-l iubesc. În el, vedeam cum s-a realizat într-o persoană vie ceea ce am citit în multe cărți. Cât privește viața monahală, părintele Cleopa era, în același timp, sever și bun, ținea mult la Sfintele Canoane ale Bisericii, dar, totodată, căuta să ajute pe fiecare om să progreseze spiritual, după râvna și capacitatea lui spirituală.

Era însă și un luptător sau un strateg, cunoștea mulțimea curselor și ispitelor venite de la demoni pentru a împiedica pe monahi să se mântuiască, fie prin neascultare, fie prin nepăsare spirituală, fie prin închipuirea de sine că ar fi mai buni decât alții. Avea marele dar al discernământului spiritual, al măsurii, al dreptei credințe și al dreptei viețuiri. Misionar statornic în chilie, părintele Cleopa a arătat într-un fel minunat cum cineva poate să aducă lumea la Dumnezeu, să schimbe vieți, să vindece răni, să hrănească suflete, nu cutreierând lumea, nu bătând din ușă în ușă, ci deschizând cu dragoste ușa chiliei sale și ajutând pe fiecare păcătos să-și deschidă propriul său suflet spre a se întâlni cu iubirea lui Dumnezeu pentru toți oamenii. Biserica, dintotdeauna, i-a păstrat vie în memorie pe sfinții ei. Părintele a fost, fără îndoială, un om sfânt, iar această sfințenie venea din prezența harului Duhului Sfânt în persoana sa. Numele lui a rămas în memoria credincioșilor ca fiind cel mai cunoscut duhovnic din România, prin cultura sa teologică și experiența sa duhovnicească.

Drept și bun, ferm, dar nu fanatic, purtător de sfințenie și de speranță, mărturisitor al dreptei credințe și trăitor autentic al tradiției monahale, părintele Cleopa continuă să ne fie și astăzi călăuză luminoasă pe drumul vieții în Hristos, spre Raiul pe care-l dorea tuturor oamenilor ca fiind bucurie și pace în iubirea lui Dumnezeu."

Offline primus

• Junior Member
  • **
« Raspuns #34 : Ianuarie 23, 2013, 04:31:31 p.m. »
Doriți să divagăm în continuare, ori putem să revenim la topic?

Offline neica_nimeni

• Senior Member
« Raspuns #35 : Ianuarie 23, 2013, 04:42:20 p.m. »
Daca citind cele de mai sus, Dvs ati considerat in mod subiectiv ca nu au legatura cu subiectul, ... asta spune multe.

Offline primus

• Junior Member
  • **
« Raspuns #36 : Ianuarie 23, 2013, 04:45:06 p.m. »
Daca citind cele de mai sus, Dvs ati considerat in mod subiectiv ca nu au legatura cu subiectul, ... asta spune multe.
Bun. Deci doriți să divagăm... Așa cum scrie în regulament, era suficient să postați linkul respectiv. Oricum acesta nu demonstra că părintele Cleopa face parte din establishment. N-a făcut parte, nu face parte, ar fi putut face parte.

Offline neica_nimeni

• Senior Member
« Raspuns #37 : Ianuarie 23, 2013, 04:48:56 p.m. »
Cel care divagheaza sunteti Dvs, Primus, chiar credeti ca parerea Dvs referitoare la Parintele Cleopa este importanta ?
Cred ca pe acest subiect si pe cel al acestui topic, v-ati cam terminat expozeul ! Filozofia ieftina pe acest subiect, nu intereseaza pe nimeni altul decat pe Dvs.

Offline marian

• Junior Member
  • **
  • Mesaje postate: 29
« Raspuns #38 : Ianuarie 23, 2013, 05:08:56 p.m. »
Să ne aducem aminte mai ales de ce spunea Sf. Grigorie Palama: există 3 tipuri de ateism: cel al ateilor, cel al ereticilor și, cel mai grav, cel al ortodocșilor care nu își mărturisesc și apără credința.

Offline Dori

• Junior Member
  • **
« Raspuns #39 : Ianuarie 23, 2013, 06:05:31 p.m. »
  Eu am avut o opinie relativă la suficiența Scripturilor în desăvârșirea respectiv mântuirea omului, opinie care se întâmplă să fie identică cu a Scripturii însăși. Dacă doriți putem discuta aspectul acesta în raport cu Tradiția, dacă nu, nu.
Dragă Primus (inter pares?) Sfânta Tradiție e mai veche decât Sfânta Scriptură, oralitatea e mai veche decât literatura, nu putem lăsa doar Scriptura ca etalon, ambele sunt valabile, una fără alta nu merge, e cam mare îndrăzneala să lași Tradiția de care se prevalează Cleopa în citatul acela.

Poti citi pe larg la ce se refera: Sfanta Traditie

Poate fi despartita Sfanta Traditie de Sfanta Scriptura?

Nu. Ele sunt de nedespartit. Caci in lumina Sfintei Traditii intelegem cu adevarat Sfanta Scriptura si, in lumina Sfintei Scripturi, pretuim si iubim Sfanta Traditie.

Offline Dori

• Junior Member
  • **
« Raspuns #40 : Ianuarie 23, 2013, 06:15:32 p.m. »
  Cu părintele Cleopa n-am nimic, unde mai pui că (din puținele mele cunoștințe) nici nu face parte din establishment. N-a fost nici sfânt părinte, nu e nici canonizat, nici măcar n-a făcut parte din înalții ierarhi ai BOR.

Când m-am referit la establishement, m-am gândit implicit nu numai la sfinți și părinți landmarkers, (cum ar fi Cleopa) ci și la Sfânta Tradiție. La ortodocși astea sunt cam legate. "Chimia" noastră recunoaște componentele.
Mai știu însă că și insistența și îndrăzneala (pe care le dovedești tu) sunt bune în anumite contexte. Explică-mi de ce nu e nevoie să respectăm Tradiția, asta, cu literă mare.

Offline primus

• Junior Member
  • **
« Raspuns #41 : Ianuarie 23, 2013, 06:20:10 p.m. »
Primus (inter pares?)
Nu, doar primul copil născut din familie (la romani).

Sfânta Tradiție e mai veche decât Sfânta Scriptură, oralitatea e mai veche decât literatura
Din ce-mi spui, rezultă o definiție destul de confuză a Sfintei Tradiții; altfel sunt de acord că oralitatea e mai veche ca litera-tura.

nu putem lăsa doar Scriptura ca etalon, ambele sunt valabile, una fără alta nu merge
Asta schimbă radical și definiția etalonului... Ar fi imperios necesar să definim termenii cu care operăm, altfel ne căznim în zadar să ne punem de acord.

Offline primus

• Junior Member
  • **
« Raspuns #42 : Ianuarie 23, 2013, 06:20:40 p.m. »
Cel care divagheaza sunteti Dvs, Primus, chiar credeti ca parerea Dvs referitoare la Parintele Cleopa este importanta ?
Pentru a treia oară [și ultima, după care închid unilateral divagația]: nu mi-am exprimat nicio părere referitoare la părintele Cleopa, deci nu are ce să fie important ori neimportant.

Offline primus

• Junior Member
  • **
« Raspuns #43 : Ianuarie 23, 2013, 06:24:06 p.m. »
Explică-mi de ce nu e nevoie să respectăm Tradiția, asta, cu literă mare.
Nu m-am exprimat așa. Consider doar că trebuie să respectăm Scriptura. E bine, e rău? Vreau să văd și opinia ta.

Offline neica_nimeni

• Senior Member
« Raspuns #44 : Ianuarie 23, 2013, 06:30:50 p.m. »
Citat
Nu m-am exprimat așa. Consider doar că trebuie să respectăm Scriptura. E bine, e rău?

Cand spuneti ca doar Scriptura trebuie sa o respectam, nu dati cumva de inteles ca Traditia nu ar fi la fel de importanta ?

Dl Primus cum interpretati Dvs citatul de mai jos, dat mai devreme de "Dori", puteti sa ne dati ceva detalii:

"Poate fi despartita Sfanta Traditie de Sfanta Scriptura? Nu. Ele sunt de nedespartit. Caci in lumina Sfintei Traditii intelegem cu adevarat Sfanta Scriptura si, in lumina Sfintei Scripturi, pretuim si iubim Sfanta Traditie."